close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 6 stycznia 2016

  W kalendarzu prezentujemy wystrój naszej ambasady--jednej z najnowocześniejszych siedzib polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w świecie.

  Kalendarz „AmbasadaPL #Skopje #Polskie wzornictwo” to drugi w serii kalendarzy biurowych naszej ambasady. Pierwszy, na rok 2015, poświęcony był „Polskiej Kolekcji Sztuki” w Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopje.

   

   

  http://issuu.com/polembskopje/docs/kolekcja_sztuki_polskiej_w_skopje/1

   

   

  Ten koncentruje się na wystroju ambasady, który nawiązuje do stylistyki polskiego wzornictwa lat 60-tych XX wieku. Tak zaprojektowane wnętrze ma podkreślić bliskie w owym czasie kontakty Warszawa-Skopje. W tragicznym roku 1963, kiedy miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi, Polska udzieliła Skopje wielorakiego wsparcia. Koncepcję odbudowy niemal doszczętnie zniszczonego miasta opracowywała grupa polskich architektów i urbanistów, na czele ze Stanisławem Jankowskim „Agatonem”. Planem odbudowy miasta w latach 1964-67 z ramienia ONZ kierował Adolf Ciborowski, a „Tygrysy”, zespół w składzie Kłyszewski, Mokrzyński, Wierzbicki, stworzyli projekt Muzeum Sztuki Współczesnej. Muzeum ma w swojej kolekcji ponad 200 prac najwybitniejszych polskich artystów.

   

  Koncepcję wystroju wnętrz opracowali Jerzy Porębski i Grzegorz Niwiński, profesorowie Wydziału Wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Elementami wystroju wnętrza budynku są ikony polskiego wzornictwa przełomu lat 50-tych i 60-tych oraz nowoczesne meble wykonane przez polskich projektantów. Tworzy to niepowtarzalny klimat budynku—jednej z najnowocześniejszych siedzib polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w świecie.

   

   

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: