close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 15 grudnia 2017

  Otwarcie wystawy „Poreczanie. Macedońskie Porecze 1932-1933 w dokumentacji etnograficznej Józefa Obrębskiego”.

  14 bm. w Muzeum Macedonii w Skopje otwarta została wystawa pt. „Poreczanie. Macedońskie Porecze 1932-1933 w dokumentacji etnograficznej Józefa Obrębskiego” stworzona we współpracy z Instytutem Slawistyki PAN. Wystawę przygotowała znawczyni prac Józefa Obrębskiego – prof. Anna Engelking, która uczestniczyła w ceremonii otwarcia wystawy.

   

  Ekspozycja prezentuje ponad 80 unikalnych fotografii i zapisków terenowych będących dziełem polskiego etnologa, który prowadził badania terenowe na Poreczu w okresie od sierpnia 1932 do marca 1933. Wystawa pozostanie otwarta dla zwiedzających aż do końca marca 2018 r.

   

  Ceremonię otwarcia wystawy uświetnił zaprzyjaźniony z ambasadą, zespół folklorystyczny „Macedonia”, który zaprezentował ponad 20 minutowy program prezentujący obrzędowość górali Porecza, bazujący na zapiskach samego Józefa Obrębskiego. Uroczystość zakończył piknik na wolnym powietrzu, podczas którego serwowaliśmy bigos, kiełbaski z grilla i grzane wino.

   

  Materiały archiwalne zostały udostępnione nam przez Department of Special Collections & University Archives, W.E.B. Du Bois Library, University of Massachusetts Amherst, USA.

   

  Przygotowując wystawę byliśmy przekonani, iż działalność Józefa Obrębskiego wymaga szerszej promocji. Pamięć o jego dokonaniach jest wciąż żywa wśród specjalistów (w miejscowość Samokov stoi jego pomnik), ale jest mało znana wśród Macedończyków.

   

  Wystawa poświęcona polskiemu etnologowi była także okazją do zaznaczenia 100 rocznicy niepodległości Polski. Jedną z wybitnych postaci, które tworzyły podwaliny niepodległej Polski był właśnie Józef Obrębski. Należał on do pokolenia Polaków, które wchodziło w dorosłość w wolnej Ojczyźnie. Był uczonym światowego formatu, doktorantem Bronisława Malinowskiego w London School of Economics.  Jego sylwetkę planuje zamieścić w okolicznościowym kalendarzu „Polacy światu” Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

   

  Wystawie towarzyszy katalog oraz kalendarz biurowy na 2018 r.

  https://issuu.com/ambasadarpwskopje/docs/katalog_jozef_obrebski_final

  https://issuu.com/ambasadarpwskopje/docs/kalendarz_2018

   

   

  [Foto: Sabina Guzik]

  Tagi: wystawa

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: